Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde milyonlarca kişi internet üzerinden ödemelerini güvenli ve komisyonsuz olmasından dolayı Paypal aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Türkiye’de özellikle webmaster işi ile uğraşanların büyük bir bölümü Paypal’ı kullanmaktaydı ancak 2016 yılında alınan karar ile Paypal Türkiye’ye kapatıldı. Peki Paypal ne zaman açılır, Paypal neden kapandı.

Kredi Haberlerim ekibi olarak halen pek çok kişinin Paypal konusu hakkında araştırmalar yaptığını gördük. Doğru bilgiye okurlarımızın en kısa şekilde ulaşabilmesi için Paypal ne zaman açılır, Paypal neden kapandı makalemizi hazırladık. Bu makalemizden sizler paypal açılacak mı, paypal ne zaman aktif olur, paypal Türkiye’de açılma tarihi, Paypal yasal mı, Paypal neden kapandı gibi tüm sorularınızın yanıtlarını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Paypal Nedir?

Paypal’ı bilmeyenler için öncelikle tanıtalım. Paypal kişilerin mail adresleri ve şifreleri ile girmiş oldukları bir online para transfer sistemidir. Bu ağ sayesinde yurt dışına para gönderirken çok az komisyonlar ile para gönderirsiniz ve bankaların kestiği 30 – 40 TL gibi komisyonlara mahsur kalmazsınız.

Paypal üzerinden internette güvenli bir şekilde kredi kartınızı vermeden alışveriş yapabilirsiniz. Yani Paypal para transfer ve para aktarımının gerçekleştirildiği sanal bir sistemdir. Her hangi bir banka, şube ya da ATM ile ilgisi yoktur.

Paypal Neden Kapandı

Paypal Türkiye başta olmak üzere dünyanın yüzlerce ülkesinde aktif faaliyetlerine devam etmekteydi ve şüphesiz ki en büyük kazancını elde ettiği ülkelerden bir tanesi Türkiye idi. Peki Paypal Türkiye’de neden kapandı.

Paypal 30 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye ile işlemlerini kesti. Paypal’ın kapanma sebebi olarak şu duyuru yapıldı: BDDK Paypal’ın Türkiye’de ki faaliyetlerinden şüphe duyarak lisans taleplerini iptal etti.

BDDK Paypal’ın finansal kayıtlarını incelemek için Türkiye sunucularını ülkemizde barındırmasını istedi fakat Paypal bu konuda adım atmayarak sunucularını Türkiye’ye getirmedi. BDDK’da bu şüpheli hareketten dolayı Paypal lisansını iptal etti.

Paypal Ne Zaman Açılacak

Paypal 30 Mayıs 2016 tarihinden bu yana faaliyetlerini gerçekleştiremiyor. Geçtiğimiz sene sonunda ortaya atılan iddialara göre Paypal Mart 2017’de açılacak idi fakat Paypal bunun gerçek olmadığını duyurdu. Buna göre Paypal’ın ne zaman Türkiye’de faaliyetlerini sürdüreceği bilinmiyor çünkü Paypal BDDK’nın istediklerini yerine getirmemekte ısrarcı ve bu durumda BDDK’da Paypal’ın lisansını geri onaylayacak değil. Yani Paypal finansal durumlar için BDDK’ya bilgi vermeyi reddetmeye devam ettiği sürece Türkiye pazarına bir daha hiçbir zaman giremeyecek.

Paypal Neden Adım Atmıyor?

Paypal’dan BDDK’nın isteği şudur: Sunucularını Türkiye’ye getir finansal işlemlerini inceleyelim ve hukuki işlemlerini burada yürüt. Ancak Paypal tüm muhasebe ve sunucu işlemlerinin Fransa Paris’de yapıldığını ve sözleşmelerin ise Singapur’da imzalandığını belirterek Türkiye’ye sunucularını getirmeyeceğini duyurdu. Paypal neden böyle bir karar aldı bilinmiyor. Ancak Paypal şu ana kadar zıtlaştıysa bundan sonra da pek düzelmeyecektir. Paypal’ın Türkiye’de tekrar aktif olması beklenmiyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 kişi oy verdi. 4,67 üzerinden konunun puanı: 5)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here