Günümüzde pek çok kişi geçimini hayvancılık ile karşılamaktadır. Ancak hayvanların az doğum yapması ve yem masraflarının artmasından dolayı neredeyse tüm hayvancılık ile geçimini sağlayanlar çok fazla kar edemediğini ve yardım talep ettiğini belirtmektedir. Son zamanlarad koyun yetiştiricileri gözlerini Romanov cinsi koyuna çevirdi. Peki Romanov koyun fiyatı ve özellikleri nedir.

Bursalı bir girişimci tarafından gündeme taşınan ve basında geniş yankı uyandıran Romanov koyunlarının genel özelikleri ve fiyatı hakkında Kredi Haberlerim ekibi olarak detaylı bir araştırma yaptık. Eğer sizlerde Romanov koyunu almak istiyorsanız Romanov koyun fiyatı ve özellikleri nedir haberimiz aracılığı ile tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Romanov Koyunu Nedir?

Öncelikle sizlere Romanov koyunun ne olduğu hakkında bilgi vererek haber turumuza başlayalım. Romanov koyunu uzun yıllardır bilinen ve ülkemizde da varlığını sürdüren bir cinstir. Ancak getirmesinin pahalı olması ve hayvancılık ile uğraşanların genel olarak bu türü bilmemesinden dolayı Romanov koyunu hakkında çoğu kişinin bilgisi yoktur.

Romanov koyununun diğer koyunlardan bazı farklı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin Romanov koyunun döl gelişimi oldukça fazladır. Bu yüzden Romanov cinsi koyunlar normal koyunlara göre daha fazla kuzulamaktadır. Romanov koyunun ana vatanı Rusya olarak bilinmektedir. Ancak Rusya ile Ukrayna’nın arası oldukça yakın olduğu için Ukraynalı vatandaşların pek çoğu Romanov koyunun kendilerine ait olduğunu belirtmektedir. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi adı bilinen ülkelerde de Romanov koyunu beslenmektedir.

Romanov Koyunu Doğum Oranları Nedir?

Romanov koyunun yüksel döl gelişimine sahiptir bu yüzden daha fazla doğum yapmaktadır. Romanov koyunu genel olarak 14 ayda iki kez doğurmakta ve her doğumda iki, üç, dört, beş ya da altı yavrulamaktadır. Bu yüzden çiftçi Romanov koyunundan oldukça güzel para kazanmaktadır. Peki Romanov koyunun fiyatı nedir.

Romanov Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde Romanov koyunun Rusya’dan ya da Ukrayna’dan getirtmek isteyen bir kişi ne kadar para harcaması gerekiyor. Buna göre gebe Romanov koyunu ya da koçunun fiyatı 250 dolar civarındadır. Fakat Türkiye’ye getirme maliyeti biraz pahalıdır. Romanov koyunu almak isterseniz en az 300 adet adet gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Nakliye dahil olmak üzere 10.000 – 15.000 dolarlık bir maliyeti gözünüzden çıkarmanız gerekiyor.

Ancak Romanov koyunu sık bir şekilde yavruladığı için besicisine oldukça büyük kazanç elde etmektedir. Örneğin ilk seferde 100 adet koyun aldığınızı varsayarsak 14 aylık bir süreçte ortalama 500 – 600 tane toplam koyun sahibi olursunuz tabi bu ortalama bir rakamdır. Yani şanslıysanız 1.000 taneden daha fazla koyununuz olabilir.

Koyunlarınızın yavrularını oldukça düşük fiyattan dahi satsanız çok yüksek kazanç elde edersiniz. Bu sebepten dolayı koyun çiftliği açmak isteyenler Romanov ırkına yönelmeye başladı. Ülkemizdeki koyun sayısı da yüksek doğum oranlarından dolayı artış gösterirse otomatik olarak et fiyatlarının da belirgin bir şekilde azalacağı tahmin edilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here