Bilindiği üzere ülkemizde bulunan tur firmalarının daha büyükleri farklı ülkelerde de vardır. Bu tur firmaları uygun fiyatlar ile limanlara ya da gezilecek yerlere yolcu taşımacılığı gerçekleştirmektedir. Buna göre dünya geneli en çok bilinen tur firmalarından bir tanesi Royal Caribbean International’dir.

Ülkemiz ile arası oldukça iyi olarak bilinen Royal Caribbean International 2015 yılından Türkiye’ye 135 farklı sefer düzenlemiştir. Her seferinde çok sayıda kişiyi ülkemize getiren Royal Caribbean International firması yapmış olduğu tur ile ülke esnafımızın da para kazanmasında önemli etki yaratmaktadır. Ekonomi konusunda son günlerde haklı olarak pek çok ülke ile zıtlaşan Türkiye’ye bir karşıtlık da Royal Caribbean International firmasından geldi.

Seferler İptal Edildi

Royal Caribbean International firması dünyanın dört bir yanında yolcuları alarak belirlemiş olduğu rotalara götürmektedir. Bu turların bir bölümü Kuşadasına yapılmaktaydı. Genel olarak Royal Caribbean International firmasının ülkemize gerçekleştirmekte olduğu turların büyük bir bölümü Kuşadasına yapılmaktaydı fakat firma tarafından yeni yapılan açıklama ile ülkemiz için önemli bir karar alındığı duyuruldu.

Royal Caribbean International firmasının resmi kaynakları aracılığı ile paylaşmış olduğu bilgiye bakıldığında ülkemize düzenlenen seferlerin iptal edildiği belirtildi.

Güvenlik Önlemleri Bahane Edildi

Royal Caribbean International firmasının yapmış olduğu duyuruda hem yolcuların hemde mürettebatın güvenliği adına Türkiye’ye yapılan seferlerin iptal edildiği belirtildi. Açıklama da Türkiye’de değişen durumların sürekli olarak takip edileceği, düzelmelerin olması ile seferlerin tekrar başlayabileceği ve seferlerin tekrar başlamasını canı gönülden istedikleri de belirtildi.

Buna göre Kuşadasına gelen seferlerin rotası bundan sonra Yunanistan olacak. Tahminlere göre Royal Caribbean International firmasının Kuşadasına getirdiği yolcuları bundan sonra Yunanistan’ın Rodos adasına yapacağı beklenmektedir. Royal Caribbean International firması tarafından alınan bu karar özellikle Kuşadası esnafı tarafından eleştirildi. Buna göre firmanın güvenlik konusu bahane ettiği de yapılan yorumlar arasında yer almakta olup Yunanistan’ın alınan bu karardan oldukça sevinçli olduğu da tahmin edilmektedir.

Çarşı Esnafı İçin Sıkıntı Olacak

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ve artan eylemlerden dolayı ülkemize gelen turist sayısında bilindiği üzere bir azalmanın olduğu belirtilmekteydi. Bu azalmadan dolayı özellikle sahil hattında bulunan esnafların ve otel sahiplerinin ekonomik yönden zorluk çektiği söylenirken Royal Caribbean International firmasının da böyle bir karar alması özellikle Kuşadası esnafını derinden etkileyeceği söylenmektedir.

Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan tarafından yapılan açıklama da iki yıldır Kuşadası esnafının ciddi sorunlar yaşadığını söyleyerek bu kararın alınmış olmasının Kuşadası esnafı tarafından beğenilmediği ve esnafı daha da derinden etkileyeceği söylendi. Buna göre Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan turizm’de her şeyin iyileşmesini beklediklerini ancak beklentilerinin henüz istendikleri yönde olmadığını da ifade etti. Royal Caribbean International firması genel olarak ülkemize seferlerine Mayıs ayı ile Ekim ayı arasında düzenlemekteydi.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here