Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonra bilindiği üzere Rusya ilişkileri kesmiş ve ithalatı kapatmıştı. Özellikle Rusya, Türk pazarından çok sayıda meyve ve sebze ürünleri almaktayken pazarın kapanması çiftçilerin büyük zarar etmesine neden olmuştu. Rusya’dan her ne kadar kendi çiftçilerine destek verdikleri, sera kurulumlarını gerçekleştirdikleri gibi açıklamalar gelse de kendi pazarlarına yetecek kadar ürün yetiştirmelerinin imkansız olduğu tahmin edilmekteydi.

Sonunda Rusya’dan beklenen müjdeli açıklama geldi. Bilindiği üzere Rusya, Türkiye’den özellikle domates konusunda çok sayıda ürün alımı gerçekleştirmektedir ve yeni gelen açıklama ile Rusya’nın Türkiye’den tekrar domates alımına başlayacağı belirtildi ancak bundan sonra sadece belirli firmalardan alınacak ve eskisi kadar çok alımın olmayacak.

4 Firmadan Alım Yapılacak

Rusya, Türkiye ile uçak krizini yaşamadan önce ortalama bin 500 farklı firmadan domates ithalatı gerçekleştirmekteydi. Ancak krizin ardından tüm ithalat durdu ve şimdide Rusya’nın sadece belirleyeceği 4 Türk firmasından domates alımlarını yapacağı beklemektedir.

Şu anlık sızan bilgilere göre Rusya’nın Agrobay Seracılık ve Lider Seracılık firmaları başta olmak üzere toplam 4 farklı firmadan domates alımı yapması bekleniyor. Bu durum özellikle üreticilerden domates alımı yapan firmaları olumsuz etkileyeceği bekleniyor. Listede adının olmadığını tahmin eden domates firmalarından gelen açıklamalara göre haksız rekabetin olacağı, domates yetiştiricilerin ürünlerini bu firmalara satmak isteyeceği ve pazarda büyük anlaşmazlıkların oluşabileceğini belirtmektedir.

Rusya’nın Türkiye’den domates alımı konusunda firmalar ile nasıl bir anlaşma yapacağı ve bu firmaları nasıl, ne şekilde ne gibi araştırmalar yaparak seçtiği konusunda her hangi bir bilgi bulunmamaktadır. 21 Ekim 2017 tarihinde Rusya’nın Kazan kentinde domates ithalatı konusunda görüşme yapılması ve son kararların da kamuoyuna duyurulması beklenmektedir. Görüşmenin ardından hangi Türk firmalarından domates alımı yapacaklarını ve toplam alımın ne kdar olacağı konusunda da açıklama yapılacağı tahmin edilmektedir.

Domates Yetiştiricileri Sevinçli!

2015 yılında yaşanan uçak krizinden sonra domates üreticileri sıkıntı günlerin geleceğini tahmin etmekteydi ancak pekte düşünüldüğü gibi olmadı. Çünkü domatesler elde kalmadı ve diğer ülkelere ithalatları yapılırken Türkiye pazarında da satışları gerçekleştirildi. Fakat yeni bir alıcının çıkması bilindiği üzere üreticiler için büyük bir sevinç gibi gözükmektedir. Buna göre domates yetiştiricileri ürettikleri domatesleri hızlı bir şekilde pazarda satabilecek ancak Rusya’ya binlerce tonluk domates satışı gerçekleşirse ülkemizde domates fiyatları da artabilir.

Tavuk Eti ve Kırmızı Et

Rusya’da üretilmekte olan tavuk eti ile kırmızı etin bir bölümü bilindiği üzere Türkiye pazarına girmekteydi ancak krizden sonra Rusya bu satışları da durdurmuştu. 21 Ekim 2017 tarihinde yapılması beklenilen domates ithalatı görüşmesinde Türkiye’ye yeniden tavuk eti ve kırmızı et satışının yapılıp yapılmayacağı hakkında da açıklamaların yapılması beklenmektedir. Şu anda Türkiye ve tüm domates üreticileri gözlerini Rusya’da yapılacak olan 21 Ekim 2017 tarihindeki toplantıya çevirmiş durumdadır. Toplantıdan çıkacak karar ülkemiz için önem arz etmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here