Firma olmadan evinizde çalışmak ve para kazanmak istiyorsanız mutlaka şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir. Şartları neredeyse yok olduğundan dolayı günümüzde her gün çok sayıda kişi şahıs şirketi kurmaktadır. Peki şahıs şirketi nasıl kurulur. Kredi Haberlerim ekibi olarak şahıs şirketi kurmak isteyenler için araştırmalarımızı tamamladık.

İnternet üzerinden para kazanmak, e-ticaret işine yönelmek, haber sitesi açmak ya da vergiye tabi tutulmak gibi tüm zorunluluklar için şahıs şirketi açmanız gerekmektedir. Şahıs şirketinin açılması, kapatılması ve vergi olayları çok kolay olduğundan hemen bir muhasebeci yardımı ile şahıs şirketi açabilirsiniz. Peki şahıs şirketi nedir, şahıs şirketi nasıl açılır, şahıs şirketinin avantajları nedir, şahıs şirketini kimler açabilir, şahıs şirketi için gereken evraklar nedir, şahıs şirketinin masrafları nedir.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketinin ne olduğunu bilmeyenler için öncelikle bu kavramı açıklayalım. Şahıs şirketi bireysel olarak açılan bir şirkettir. Bu şirkette en az bir kişinin yani kurucunun çalışıyor olması yeterlidir. Vergi gibi tüm sorunlarını yasal yollar ile açmış olduğu şirket üzerinden halledebilir

Şahıs Şirketinin Avantaj ve Dezavatajları Nedir?

Şahıs şirketinin kurulumu oldukça basittir. Peki şahıs şirketini açmayı öğrenmeden önce avantajları ve dezavantajlarının neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Avantajları olarak; şahıs şirketin de vergi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz, fatura kesmeme gibi sorunlarınız olmaz, düşük mavi vergilerden yararlanırsınız, evinizi şirketiniz olarak gösterebilirsiniz.

Dezavantajları olarak; şahıs şirketinde geliriniz ne kadar artarsa verginiz de o kadar artar. Bu yüzden geliriniz arttıktan sonra Anonim ya da LTD şirketi kurmanız da fayda vardır. Çünkü vergi dilimleri daha azdır. Gelir oranına bağlı olarak vergi %20’den başlayarak maksimum %35’e kadar artabilir. Ancak LTD şirketinde vergi diliminiz %20 seviyesinde kalır.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şimdi gelelim asıl konumuza, şahıs şirketi nasıl kurulur. Şahıs şirketi için sizlerden istenen bazı evraklar vardır. Yıl ve döneme göre istenilen evraklar değişebilmektedir. Genel olarak şahıs şirketi açma beyanınız, şirket ismi, hakkınızda gerekli bilgiler, resim, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evraklar talep edilmektedir. Bu evrakları Vergi Dairesi Müdürlüğüne götürerek adınıza şahıs şirketi açabilirsiniz.

Eğer bir tanıdığınız varsa muhasebeci ya da mali müşavir yardımı ile az bir komisyon ücretine karşılık şahıs şirketi açabilirsiniz. Eğer işlemlerin koaly ve hızlı olmasını istiyorsanız mutlaka ikinci adımı tercih etmelisiniz.

Şahıs Şirketi Açma Maliyeti Ne Kadar?

Peki şahıs şirketimizi bireysel olarak Vergi Dairesi Müdürlüğünden ya da muhasebeci, mali müşavir aracılığı ile gerçekleştirdik. Şimdi şahıs şirketi açma maliyeti ne kadar? Şahıs şirketi açma maliyeti bölgelere ve muhasebecinize göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak 500 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir. 

Şahıs şirketinizi açtıktan sonra her ay kendinize sigorta parası yatıracağınızı ve muhasebecinize gelirinize göre ödeme ile vergi paranızı göndereceğinizi unutmayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here