Türkiye’de 180 milyon kredi kartı var ve milyonlarca sanal kart bulunmaktadır. Özellikle pek çok internet sitesinden alışveriş yaparken sanal kart kabul edilmektedir gibi ibarelerin olduğu görülmektedir. Peki sanal kart nedir? Nasıl oluşturulur ve kullanılır.

kredi Haberlerim ekibi olarak en sık sorulmakta olan sorulardan bir tanesinin sanal kart nedir? Nasıl oluşturulur ve kullanılır olduğunu gördük. Okurlarımız için bu öze makaleyi üretmeye karar verdik. Eğer sizlerde sanal kart kullamak istiyor, sanal kart hakkında bilgi sahibi olmak, sanal kart oluşturmak, alışverişlerde kredi kartı yerine sanal kartı tercih etmeyi düşünüyorsanız sanal kart nedir, nasıl oluşturulur, sanal kart nasıl kullanılır isimli makalemizden tüm konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir

Öncelikle Kredi Haberlerim ekibi olarak sizlere sanal kart nedir sorusunun yanıtlarını paylaşalım. Sanal kart fiziki bir kart olmayan ve sadece alışverişlerde kullanılan bir kredi kartı türüdür. Sanal kart oluşturduğunuz size sadece kartın numaraları verilir yani fiziki olarak bir kredi kartı verilmez.

Sanal kart ile internet üzerinden fatura ödeyebilir, alışveriş yapabilir, otomatik ödemeler gerçekleştirebilirsinz. Ancak sanal kart fiziki olmadığı için sanal poslarda kullanılmamaktadır.

Sanal Kart Neden Kullanılır?

Peki Sanal kart neden kullanılır. Bu konuyu size şu şekilde özetleyebiliriz. Sanal kartı oluştururken limit verirsiniz örneğin 50 TL limitli bir kart daha sonra alışveriş yapmak istediğiniz siteye gider ve sanal kartınızın bilgilerini girerek alışverişinizi tamamlarsınız. Buradaki amaç şudur bazı internet siteleri kredi kartı bilgilerini kaydetmekte ve sonra çaldırmaktadır. Siz sanal kredi kartınızın bilgilerini isterseniz kağıtlara basın ve afiş astırın bu kartınızın bilgisi başkasına geçse sadece belirlediğiniz limitler doğrultusunda alışveriş yapabilir. Sanal kredi kartınız için belirlediğini limit dolduktan sonra kartınız biter ve silip yeni bir sanal kart daha oluşturursunuz. Yani internet alışverişlerinde güven istiyorsanız mutlaka sanal kart kullanınız.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal kart oluşturmak için mutlaka bir kredi kartınızın olması gerekiyor. Aksi takdirde sanal kart oluşturma gibi bir durumunuz yoktur. Bankanızdan kredi kartınızı elde ettikten sonra hemen online işlemler internet şubesi ya da mobil bankacılık hesabınıza giriş yapınız. Menüden kredi kartlar – sanal kart bölümüne gelerek sanal kart ekle ya da sanal kart tanımla sekmesinden limitleriniz doğrultusunda sanal kartınızı oluşturabilirsiniz.

Sanal kartınızdaki limitiniz normal kredi kartınızdan eksilir ancak ödemesi sanal kartından yapıldığı için bilgileri çalınsa dahi ana kredi kartınıza her hangi bir zarar gelmez. Sanal kartlar internetten alışveriş yapan ve güvenli bulunmayan sitelerde yapılacak olan alışverişler için üretilmiştir. Sanal kart oluşturmak için bankaya gitmenize gerek yoktur. Eğer cebinizde internet varsa havada, karada mekan fark etmeden hemen limitlerinizi belirleyebilir ücretsiz olarak sanal kartınızı tanımlayabilirsiniz. Genel olarak bankalar sanal kart için sınır koymamaktadır. Yani limiti biten sanal kartınızı sildiğiniz müddetçe istediğiniz kadar sanal kart oluşturabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here