Hükümet tarafından her sene ülkemizde istihdam eden personellere ve emeklilere belirli oranlarda zam yapılmaktadır. Bu zammın yapılmasında pek çok etken büyük rol oynamakta olup özellikle gıda ürünlerine gelen zamlarda değerlendirilerek maaşlarda belli oranlarda artış yapılmaktadır. Buna göre 2018 yılına girmemize artık iki ay kaldı ve şimdiden SSK ile Bağ Kur emeklisi 2018 yılında ne kadar zam alacağını merak etmeye başladı.

Peki SSK ve Bağ-Kur emeklisi 2018 yılında ne kadar zam alacak, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin 2018 yılı zam oranı ne kadar olacak? İşte bu soruların yanıtlarını Kredi Haberlerim ekibi olarak veriyoruz. Buna göre 2017 yılında yapılan zam oranları ve enflasyon tahminlerine göre 2018 yılında emeklilerin aylık maaşlarına ne kadarlık bir zammın yapılacağı belli oldu.

SSK ve Bağ-Kur Emeklisinin Zam Oranı

Ülkemizde her sene hükümet tarafından emeklilere belirli oranlarda zam yapılmaktadır. 2018 yılına artık ramak kaldığı için SSK ile Bağ-Kur emeklileri ne kadarlık zam alacaklarını merak etmeye başladı. Buna göre Kredi Haberlerim ekibi olarak bizlerde bu sorununu yanıtı oldukça sık arandığı için kapsamlı bir araştırma yaptık.

Buna göre SSK ile Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında kanuna göre geçmiş son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre zam yapılmaktadır. Ekim, Kasım ve Aralık ayı için Tüketici Fiyatları Endeksinin ortalama yüzde 2 civarında olması beklenmektedir. Yine bu tahmini oranlara göre Temmuz – Aralık dönemi yani yılın ikinci yarısında TÜFE artışı yüzde 3,36 civarında olacak. Zam oranları yukarıda da belirttiğimiz gibi geçmiş 6 ayın verilerine göre yapıldığı için SSK ile Bağ-Kur emeklisine 2018 yılının ilk yarısı için yüzde 3,36 oranında zam yapılması bekleniyor.

SSK ile Bağ-Kur’a Yapılacak Zam Miktarı

Buna göre 2018 yılının ilk yarısında büyük ihtimal ile SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 3,36’lık zam yapılması bekleniyor. Yani Ocak 2018’de örneğin bin 500 TL civarında maaş alan bir SSK ya da Bağ-Kur emeklisine toplam 50 lira 40 kuruşluk zam yapılması bekleniyor. Bu tahminlerden hariç olarak Temmuz ayı yani 2018 yılının ikinci yarısında ne kadarlık bir zam yapılacağı konusu da tahmin edilmiştir.

9 milyondan fazla SSK ile Bağ-Kur emeklisinin 2018 yılının Temmuz ayında ne kadarlık zam alacağı da öğrenildi. Buna göre tüm detaylar belirlendiğinde emekliye yüzde 4,02 oranında bir zammın daha yapılması bekleniyor. Ocak ayında gelen zam ile maaşı bin 550 TL 40 kuruş olan emekliye yeni gelecek olan yüzde 4,02’lik zam oranı ile birlikte yeni net maaşının bin 612 liraya kadar yükselmesi bekleniyor.

Kısaca ülkemizde bulunmakta olan 9 milyon civarı emekliye 2018 yılında toplam 112 liralık bir zammın yapılması beklenmektedir. İlgili oranlar hesaplamalar sonucu belirlenmiş olup büyük ihtimal ile zam oranlarında büyük bir yanılma olmayacaktır. Yine hükümet SSK ile Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı hakkında Aralık ya da Ocak ayında konu hakkında açıklama yapacaktır. O zaman net bilgiler öğrenilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here