Ülkemizde faklı kamu kurumlarında istihdam etmekte olan bir milyona yakın taşeron işçi bir iki yıldır kadro istemeye devam ediyor. Hükümet, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taşerona kadro için görüşmelere devam ediyor. Ancak halen sonuç alınamadı. Taşerona kadro ne zaman verilecek, 2017 senesi içerisinde kadro verilir mi?

Taşeron işçiler özellikle son birkaç yıldır konu gündeme geldiği için kadro istiyor ve pek çok platform üzerinden toplanarak açıklamalar yapmaya devam ediyor. Taşerona kadro, taşeron yasası konusunda çok sayıda bakan ve milletvekilli açıklama yaptı ancak halen kadro verilmedi. Peki taşerona kadro hangi tarihte verilecek, taşerona kadro son dakika haberleri nelerdir.

Taşerona Kadro Son Gelişmeler

Taşerona kadro hakkında görüşmeler halen devam ediyor özellikle Ekim ayından sonra hız kazanması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının taşerona kadro konusunda önemli görüşmelerin olduğu belirtilmektedir ancak iki kurumda halen işin içinden çıkabilmiş değil. Peki taşerona kadro ne zaman verilecek.

Taşerona Kadro Ne Zaman Verilecek

2016 yılında taşerona kadronun 2017 yılı içerisinde verilmesinin beklendiğine dair tahminler yapılmaktaydı. Ancak 2017 yılının bitmesine 3 ay gibi bir süre kaldı fakat halen yol alınabilmiş değil. Bakanlar Kurulu toplantısında da konu detaylı olarak görüşülmemektedir. Peki taşerona kadro ne zaman verilecek. Buna göre taşerona kadro yasasının büyük ihtimal ile en erken 2018 yılında onaylanabileceği tahmin edilmektedir. Tabi bu konuda henüz bir netlik yok yani taşerona kadro 2017’de verilebilir. Ancak genel olarak kadronun en erken 2018’de geleceği tahmin ediliyor.

Taşerona Kadro Süreci Nasıl İşleyecek

Buna göre taşerona kadro konusunda görüşmelerin başlaması bekleniyor. Görüşmeler detaylı bir şekilde incelendikten sonra ilgili taşeron yasası, taşerona kadro konusu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna gönderilecek. Burada da milletvekilleri konu hakkında öneriler sunacak, tartışmalar yapacak ve taşerona kadro konusunda her hangi bir olumsuzluk durumu olmadığı tespit edilince yasa onaylanması için bakanlar kuruluna gönderilecek.

En son adım bakanlar kurulunda kalıyor. Burada bakanlar kurulu Türkiye Büyük Millet Meclisinden gelen taşerona kadro yasasını tekrar gözden geçirecek ve bütçe konusunda öneriler sunulacak. Eğer bakanlar kuruluda taşerona kadro konusunda bir problemin kalmadığını belirtirse taşerona kadro yasasını onaylayacak ve kadro verilme işlemleri başlayacak.

Taşerona Kadro Yasası 2017’de Çıkar Mı?

Taşerona kadro yasasının 2017 yılında çıkabileceği tahmin edilmekteydi ancak işler beklendiği gibi gitmedi. Gündemde sürekli olarak PKK ve FETÖ olduğu için taşerona kadro yasası hakkında araştırmalar net yapılmadı. Elbette taşerona kadro yasası 2017 yılında çıkabilir ancak görüşmelerin devam edecek olması oradan konunun TBMM’ye ve en sonda bakanlar kuruluna sevk edilmesinden dolayı taşerona kadro yasasının 2018’e kalacağı ihtimali daha baskın olarak durmaktadır. Tabi yine de görüşmeler hızlı bir şekilde yapılır ve bakanlar kuruluda hızlıca taşerona kadro yasasını onaylarsa kadro 2017 yılında verilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here