Ülkemizde faaliyetlerine devam etmekte olan çok sayıda banka bulunmaktadır. Her banka müşteri çekebilmek için olabildiğince uygun faiz sunmaya çalışmakta ve müşterilerinin daha fazla kredi çekmesini amaçlamaktadır. Bankalar genel olarak ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi kampanyaları altında tüm tekliflerini sunmaktadır. Buna göre taşıt kredisi alacakları ilgilendiren önemli bir değişiklik yapıldı. Taşıt kredileri için bankalara yeni düzenleme getirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik bölümünde yapılacak olan değişikliğin taslağı hazırlandı ve BDDK’nın resmi internet sitesi aracılığı ile kamuoyuna duyuruldu. Buna göre BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda 31 Aralık 2013 yılında eklenen bir maddede önemli bir değişiklik yapıldı. Taşıt kredileri için bankalara yeni düzenleme getirildi. Peki bu düzenleme nedir? Taşıt kredileri için halka avantaj mı yoksa dez avantaj mı sağlandı.

Yüzde 70’i Aşamaz Kanunu Getirildi

BDDK’nın almış olduğu karar doğrultusunda Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik bölümünde değişikliğe gidildi ve taşıt kredileri için yüzde 70’ı aşamaz ibaresi eklendi. Peki bu ibare nedir? Yüzde 70 derken neden bahsediliyor.

Bankalar bilindiği üzere araç alacak olanlara ”kredi tutarı aracın en fazla yüzde 80, yüzde 90 değerinde verilir” gibi şartlar koşmaktadır. İşte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yeni getirilen düzenleme de bundan bahsediliyor. Buna göre bankalar artık taşıt kredisi verirken aracın en fazla yüzde 70 değerini kredi olarak müşteriye verebilecektir.

90 Bin Altı ve Üstü Şartı Bulunuyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan değişiklik sadece bununla kalmıyor. Eğer alınacak olan araç 90 bin liranın altında ise bankalar tutarın yüzde 70’ine kadar kredi ve araç 90 bin liranın üstünde ise bankalar tutarın yüzde 50’sine kadar kredi verebilmektedir.

Buna göre taşıt kredisi almak isteyenler bankalardan bundan sonra yeni yapılan değişikliğe göre kredi çekebilecektir. Genel olarak bankalar taşıt kredilerinde aracın yüzde 80’i değerini vermekteydi. Tabi bazı özel bankalar müşteri çekebilmek için bu tutarı yüzde 90’a kadar yükseltebilmekteydi. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda özel ve kamu bankaları taşıt kredilerinde yeni yönetmeliğe göre hareket edecek ve tutarın yüzde 70’ine kadar kredi verebilecektir. Tabi araç 90 bin liranın üstündeyse kredi tutarı en fazla yüzde 50’sini karşılamaktadır.

İkinci El Araç Alacaklar Dikkat

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan değişiklik ikinci el araç alacakları da ilgilendirmektedir. Buna göre ikinci el araç almak ve bankalardan taşıt kredisi çekmek isteyenlerin artık kasko ile de muhatap olması gerekiyor. Çünkü BDDK tarafından yapılan duyuruda ikinci el araçların fiyat tespitinde kasko değerlerinin esas alınacağı belirtildi. Buna göre sıfır araçlarda fiyat değerlendirmesi bankalar tarafından yapılabilecektir ancak ikinci el araçların ne kadar ettiği ve ortalama piyasa fiyatının ne olduğu hususunda kasko değerlerine bakılacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here