Amerika Birleşik Devletleri tarafından geçtiğimiz gün önemli bir açıklama yapıldı. Buna  göre  Ekim Türkiye ile ilişkilerinin inceleme seviyesine kadar geldiği için tüm Türk vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığı belirtildi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Türkiye’den de önemli bir duyuru yapıldı ve ABD ile ilişkilerinin inceleme seviyesine kadar geldiği için tüm ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığı duyuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinden sonra tüm Türk ve ABD vatandaşlar şüpheye düştü ve uçak biletleri konusunda da önemli sorunlar yaşandı. Anadolu Jet ile Türk Hava Yollarının müşteri hizmetlerini çok sayıda kişinin bu konu hakkında aramasından sonra THY karar aldı ve konu hakkında duyuru yaptı.

THY’den Bilet Açıklaması

Türk Hava Yollarından Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında vize krizinin çıkması sonucunda açıklama yapıldı. Buna göre ABD ile Türkiye’nin vize konusunda bazı değişiklikler yaptığı ve farklı ülkelerden kalkan İstanbul aktarmalı başka bir ülkeye uçuşlarda hiçbir aksama ve sorunların yaşanmayacağı duyuruldu. Bunun haricinde Amerika Birleşik Devletlerinden Türkiye’ye ve Türkiye’den ABD’ye Türk Hava Yollarından bilet alan müşterilerinde mağdur edilmeyeceği açıklandı.

9 Ekim 2017 tarihi ve öncesinde düzenlenmiş olan tüm uçuş seferlerinin 31 Ekim 2017 tarihine kadar ücretsiz bir şekilde ertelettirilebileceği söylendi.

TC Pasaportlu Vatandaşlar İçin

  • Hiç kullanılmayan uçak biletlerinin iade işlemleri yapılabilir.
  • Kısmı kullanılan uçak biletlerinin kullanılmayan seyahatlerin ücret iade işlemleri yapılabilir.
  • Rezervasyon değişiklik işlemleri ücretsiz olarak yapılabilir.

ABD Pasaportlu Vatandaşlar İçin

  • Ücretsiz olarak tüm biletler 31 Ekim 2017 tarihine kadar ertelettirilebilir.
  • Kullanılmayan uçak biletlerinin ödemesi iade yapılabilir.
  • Kısmı kullanılan uçak biletleri için kullanılmayan kısımlarının ücretleri geri iade edilebilir.
  • Güzergah değişiklik işlemleri ücretsiz olarak yapılabilir.

Yukarıda Türk Hava Yollarının yaptığı duyuru belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı ve Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşı olan kişiler buna göre biletlerinde ilgili değişiklikleri yapabilir. Yapılacak işlemler Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet’ten alınan biletler için geçerlidir. Bunun dışında farklı firmalardan alınan uçak biletlerinde yukarıdaki işlemler yapılamamaktadır. O firmalarında konu hakkında açıklama yapması beklenmektedir.

ABD – Türkiye Vize Krizi Neden Çıktı?

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında vize krizi çıktı. Peki bu kriz neden çıktı? Buna göre ABD Başkonsolosluğu’nda görevli irtibat görevlisi Metin Topuz göz altına alınmış 4 gün sonra mahkemeden çıkar karar doğrultusunda tutuklanmıştı. Bu olaydan sonra iki ülke arasındaki ipler kopma noktasına geldi. FETÖ olaylarının da büyümesinden sonra ABD ile Türkiye pek çok konuda zıtlaşmaya başladı. Sosyal medyada bazı kişilerin Las Vegas’ta yapılan eylemde ABD’nin Türkiye’yi de Suriye konusunda kendi başına davranmaktan hatalı gördüğü belirtilmektedir. Ancak bu konu hakkında net bilgi olmadığı gibi krizin neden çıktığına dair iki ülkeden her hangi bir resmi açıklama yok. Vizelerin yeniden ne zaman incelemeye alınacağı da bilinmemektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here