Ülkemizde bilindiği üzere milyonlarca kişi geçimini tarım ile yapmaktadır. Tarım üreticileri her ne kadar kazandıkları ücreti beğenmese de geçim için bu işi mecburiyetten yapıyorlar. Ancak devlet olabildiğince çalışmalar yaparak çiftçinin daha fazla kazanmasını sağlıyor. Örneğin fındık üreticilerin artık daha fazla kazanç elde edecek. Buna göre TMO randımanı yüzde 40’ın altında olan fındıkları alacak.

Çiftçilerin büyük bir bölümü elde ettikleri mahsulleri genelde Toprak Mahsulleri Ofisine satmaktadır. Ancak bu ofis alımlarda yüzde 40 randıman şartı arıyor. Örneğin fındık üreticisi fındık satmak için Toprak Mahsulleri Ofisine gittiğinde fındıkları yüzde 40’ın altında randımana sahipse eli boş bir şekilde dönüp fındıklarını çok ucuza özel ofislere satmaktaydı. Buna göre fındık yetiştiricilerine müjdeli haber geldi artık randımanı yüzde 40’ın altında olan fındıklarda alınacak.

Bakan Müjdeyi Verdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından bugün fındık üreticiliği yapanlara çok önemli bir duyuru yapıldı. Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba randımanı yüzde 40’ın altında olan üreticilerin fındıkları Toprak Mahsulleri Ofisine satamadığını ve gidip özel şirketlere 6 – 7 lira gibi bir ücrete sattığını söyleyerek bu şirketlerde randımanı yüzde 40’ın altında olan ile randıma yüzde 40’ın üstünde olan tüm fındıkları bir araya getirip karıştırarak tekrar Toprak Mahsulleri Ofisine sattığını söyledi.

Artık bu sistemin önüne geçeceklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba üreticilerin yanında olacaklarını ve tüm fındıkları alacaklarını belirtti. Buna göre fındık üreticileri artık mahsullerini Toprak Mahsulleri Ofisine götürerek satışını yapabilecek. Eskiden aranan yüzde 40 randıman şartı bundan sonra aranmayacaktır. Elbette randımanı yüksek olan fındıklara Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından daha yüksek ücret verilecek ancak üreticiler fındıklarını özel şirketlere satmayacak.

Fındık Üreticileri Daha Çok Çalışacak

Bundan önce ki dönemde fındık üreticileri mahsullerini randımanı yüzde 40’ın altında olduğu için Toprak Mahsulleri Ofisine satamamakta ve özel şirketlere satmaktaydı. Özel şirketler Toprak Mahsulleri Ofisine göre oldukça düşük ücret vermektedir. Örneğin TMO yüzde 39 randımanlı fındık için 10 lira para verirken en iyi özel şirket 6 – 7 lira para veriyor. Tabi bu en iyi özel şirket. Yani diğer şirketler 4 – 5 liraya kadar değer biçebiliyor ve üreticide mecbur kaldığı için fındığı özel şirketlere satıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba müjdeyi verdi ve Toprak Mahsulleri Ofisinin tüm fındıkları alacağını belirtti. Randımanı düşük olan fındıkları için daha az para ödenecek ancak özel şirketlere göre birkaç lira daha avantajlı fiyat sunulacaktır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılan açıklama ile bundan sonra üreticinin yanında olacaklarını ve onlara pek çok konu hakkında bilgi vereceklerini belirtti. Buna göre çiftçilere ücretsiz olarak işleri hakkında eğitimler verilmesi bekleniyor. Bu eğitimler üniversiteler, Devlet Su İşleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile verilebilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here