Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ pek çok yerleşim alanına binlerce konut yapmaya devam ediyor. Bilindiği üzere hükümetin talebi ile TOKİ yapmış olduğu konutların %20’sini emeklilere dağıtmaya devam ediyor.

TOKİ emeklilere aylık 300 lira ödeme ile konut veriyor. Yanlış okumadınız kiradan daha ucuz ama aylık 300 lira taksit ile sizlerde konut sahibi olabilirsiniz. Tabi TOKİ’nin bu kampanyasından yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ülkemizde çok sayıda emekli olduğu için TOKİ herkese konu vermiyor. Sadece dar gelirli, ihtiyaç sahini lan emeklilere aylık 300 lira ödeme ile konut veriliyor. Bu makalemiz aracılığı ile TOKİ’den hangi emekliler konut olabilir, TOKİ emekliye konut, aylık 300 TL taksit ile konut sahibi olmak, TOKİ’den emeklilere konut gibi aklınızda ki tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

TOKİ’DEN HANGİ EMEKLİLER EV ALABİLİR

TOKİ yurt geneline yapmış olduğu evlerin %20’sini emeklilere uygun fiyatlara veriyor. Her gün TOKİ emeklilere 300 aylık 300 kira ödeme ile konut veriyor haberine düşen TOKİ hangi emeklilere konut veriyor, kimler TOKİ’den aylık 300 lira ödeme ile ev alabilir.

Genel Şartlar

TOKİ’den ev alabilmek için öncelikle emekli olmanız gerekmektedir. Eğer hali hazırda emekliyseniz ve aylık emekli maaşınız varsa TOKİ’den konut alabileceksiniz tabi yine başka hususlarda bulunuyor.

Emekli olan kişinin ya da hanesinde yaşayan eşi, erkek çocuğu, kızı vb. gibi hane üyelerinin hiç birinin konut sahibi olmaması gerekiyor. Hanede yaşayanların en az birisinin dahi evi varsa TOKİ’den emekli olan kişi aylık 300 lira ödeme ile ev alamamaktadır. Yine emekli kişinin maaşı dahil olmak üzere hane üyelerinin tamamının aylık net geliri 3.200 TL ve üzerinde olmaması gerekiyor. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız bu tutar 3.700 TL’ye kadar çıkabilir.

TOKİ’den ev almak istediğiniz ilde de en az bir yıldır ikamet ediyor olmanız gerekiyor. Yine o ilde nüfusunuzun da bulunması şartı da var. Örneğin Ankara’da yaşayan birisi farklı bir ilden konut alamaz, Ankara’dan bile konut almak istiyorsa nüfus kayıtlarına göre Ankara ilinde en az bir yıldır yaşıyor olması gerekmektedir.

Türkiye’nin İstanbul hariç diğer 80 ilinde yaşanların maksimum 3 bin 200 TL, İstanbul’da yaşayanların ise maksimum 3 bin 700 TL gelirinin olması gerekmektedir. Dikkat edelim bu gelir emeklinin kazancı değil ev halkının toplam geliridir. Bu tutardan daha fazla kazanç sağlayan emekliler hiçbir şekilde TOKİ’den ev sahibi olamaz. TOKİ’den ancak normal şekilde ev alabilirler.

EMEKLİ EVİ NASIL ALACAK

Şimdi gelelim ev alma prosedürlerine eğer emekli yukarıda belirtilmiş olan şartları sağlıyorsa TOKİ’den aylık 300 TL ödeme ile ev alabilmektedir. Fakat biliyorsunuz ki TOKİ tüm Türkiye geneline projeler yapamayabiliyor. Bunun için TOKİ’nin resmi internet sitesine girerek yapılan projeleri öğrenmeniz gerekmektedir. İlinizde proje varsa hemen bu proje için müracaat edebilir ve sizlerde isminizi yazdırabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here