Ülkemizde araç fiyatlarının ve yakıt fiyatlarının oldukça pahalı olduğu söylense de piyasadaki araç sayısı bir hayli arttı. Vergilerin yükselmesi, sigorta ücretlerinin tavan yapması ve benzin ile motorine ciddi oranda zam gelmesi otomobil sayısının azalmasına sebebiyet vermedi ve araç sayısında daha da artış gözüktü. Peki trafiğe kayıtlı araç sayısı kaçtır? Buna göre merak ile belenen trafiğe kayıtlı araç sayısı duyuruldu.

Kredi Haberlerim ekibi olarak çok sayıda kişinin merak ettiği trafiğe kayıtlı araç sayısı kaçtır sorusunun yanıtını sizlere veriyoruz. Buna göre aralıklarla trafiğe kayıtlı araç sayısının kaç olduğu hakkında duyurular yapılmakta ve sonunda Ağustos ayı sonu itibari ile trafiğe kayıtlı araç sayısının kaç olduğu açıklandı.

Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı Kaç Oldu?

Ağustos ayı sonu itibari ile trafiğe kayıtlı araç sayısının kaç olduğu duyuruldu. Buna göre ülkemizde 21 milyon 863 bin 854 aracın trafiğe kayıtlı olduğu belirtildi. Tabi trafiğe kayıtlı olmayan bazı araçların yasal olmayan yöntemlerle trafiğe çıktığı ya da köylerde, polis ile jandarma ekiplerinin çok sık bulunmadığı bölgelerde sürüldüğü tahmin edilmektedir.

Ülkemizde yayımlanan verilere göre trafiğe kayıtlı toplam 21 milyon 863 bin 854 aracın olduğu söyleniyor ancak trafiğe kayıtlı olmayan araçlarda dahil edilirse toplam 22 milyon aracın trafikte yol aldığı belirtilebilir. Sayı bir hayli fazla ve ülkemizin bilindiği üzere 80 milyon civarı nüfusu bulunmaktadır. Nüfusa orantı yapıldığında 4 kişiden birinde arabanın olduğu yani her ailenin bir arabası var istatistiği ortaya çıkmaktadır.

Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı Düşüyor!

Vergilerin, yakıtların, sigorta ücretlerinin ve araç fiyatlarının artması ile araç sayısında elbette düşüşler oluyor ancak trafiğe baktığımızda halen çekilmez bir araç kuyruğu görülmektedir. Buna göre Ağustos ayında bir önceki aya göre trafiğe kayıtlı araç sayısının yüzde 15,8 azaldığı belirtildi. Kamyon yüzde 2.4, kamyonet yüzde 14, motosiklet yüzde 22 ve traktör yüzde 13.4 oranında azalırken otobüs yüzde 10,9 ve minibüs ise yüzde 17 oranında arttı.

Buna göre özelikle eski model araç sahipleri ücretlerin yüksek olması nedeni ile araçlarını trafiğe kayıt etmemekte ve hurdaya vermekte ya da köy gibi yerlerde yasak bir şekilde kullanmayı tercih etmektedir.

Araç sayısının düşmesi ile otomatik olarak minibüs ve otobüs sayısı da artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde ki nüfus oranına bakıldığında ciddi bir yükseliş görülmektedir. İş imkanlarının artması ile de belediye hat sayısını yükseltmekte ya da hatta çalışan otobüs ile minibüs sayısının artmasını tercih etmektedir.

Avrupa ile Yarışıyoruz

Her ne kadar Ağustos ayında trafiğe kayıtlı araç sayısında azalma meydana gelse de Türkiye araç konusunda Avrupa ülkeleri ile yarışıyor. Avrupa ülkelerinde 5 bin, 10 bin TL olan bir araba ülkemizde 40 bin TL, 50 bin TL gibi rakamlara satılmaktadır. Fiyat farkı oldukça yüksek olsa da yollarda en lüks arabalar görülmekte ve trafiğe kayıtlı araç sayısının halen 22 milyona yakın seviyelerde olduğu açıklanmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here