Ülkemizde bulunan tüm konutların bilindiği üzere üzere zorunlu deprem sigortası ile sigorta ettirilmesi gerekmektedir. Ancak bu uyarıya çok sayıda kişi uymamakta ve konutlarına deprem sigortası yapmamaktadır. Yayımlanan verilere göre zorunlu deprem sigortasını düzenli olarak yapan kişi sayısının oldukça az olduğu öğrenildi.

Buna göre yapılan açıklama da 2000 ile 2017 yılları arasında düzenli olarak zorunlu deprem sigortası yapan kişi sayısının sadece yüzde 2 olduğu doğrulanarak bu oranın oldukça az olduğu ifade edildi. Tüm Türkiye’yeye yüzde 2’yi oranladığımız da zorunlu deprem sigortasına uyarak konutlarına sigorta yaptıran kişi sayısının oldukça az olduğu görülmektedir.

İki Konuttan Birisi Sigortalı

Şu anda ülkemizde bulunan konutların yüzde 46’sında zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani ortalama iki konuttan birisinde zorunlu deprem sigortası var. Bu sigortalar da satış ve kiralama işlemlerinde yapılmaktadır. Bilindiği üzere konut satışlarında, alımlarında ya da kiralamalar da kişinin zorunlu deprem sigortasını yaptırması gerekmektedir. Aksi takdirde devir işlemleri yapılmamaktadır. Ev sahipleri devir işlemlerinin kolay bir şekilde yapılabilmesi için zorunlu deprem sigortasını yapmaktadır. Bu sayede her iki konuttan birisinde zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Buna göre Türkiye’de ki zorunlu deprem sigortası kullanımının yüzde 100’e ulaşması hedeflenmektedir.

176 Milyon Lira Hasar Ücreti Ödendi

Zorunlu deprem sigortası ülkemizde 2000 yılından beri yapılmakta olup şu ana kadar depremden dolayı toplam 558 hasar yapıcı başvurunun yapıldığı ve incelemeler sonucu Türkiye geneli toplam 176 milyon liralık hasar ücretinin ödendiğine dikkat çekildi. Zorunlu deprem sigortasını yapan kişilerin evinde deprem nedeni ile meydana gelen yıkılmalar ya da hasarlarda bilindiği üzere ücret DASK tarafından karşılanmaktadır.

Otomatik Olarak Sigorta Yaptırılacak

Türkiye’de zorunlu deprem sigortasının yüzde 100’lük orana ulaşabilmesi için tüm konutların otomatik olarak sigortalanması hedefleniyor. Ancak bunun için bir mekanizma yapılacak ve sistemin tam olarak oturulması beklenecek.

Yani kişilerden ücretlerin alınması, herkesin düzenli bir şekilde sigortasını yaptırması gibi konularda her hangi bir sorunun yaşanmaması adına mekanizmanın yakın zamanda kurulması bu mekanizma aracılığı ile otomatik olarak sigorta yaptırılan kişilerden ücretlerin de alınabilmesi hedeflenmektedir. Bu mekanizma evlerini zorunlu deprem sigortası ile koruma altına almayan kişiler için yapılacaktır.

Evlerini düzenli olarak zorunlu deprem sigortası ile güvence altına alınan kişiler her hangi bir işleme tabii tutulmayacak bu kişiler yine aynı şekilde sigorta kurumlarından evlerini yani konutlarını sigortalattırabilecek.

Türkiye Deprem Bölgesinde

Ülkemizde bilindiği üzere çok sayıda toprak kayması ve fay hattı nedeni ile deprem meydana gelebilmektedir. Özellikle son aylarda Ege Bölgesinde meydana gelen depremler herkesi endişelendirdi. Bu sebepten dolayı konut sahiplerinin duyarlı olması ve mutlaka zorunlu deprem sigortalarını yaptırması gerekmektedir. Zorunlu deprem sigortasının ücreti oldukça düşüktür ve deprem nedeni ile meydana gelen hasarlarda ücret sigorta kurumu tarafından tespit edilerek ödenmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here