Ülkemizde bilindiği üzere çok sayıda dernek ile topluluk araştırmalar yaparak aralıklarla açlık ve yoksulluk sınırını duyurmaktadır. Bu duyurular kişilerin geçinmesi için gereken tüm malzemelerin araştırılması ile ortaya çıkmaktadır. Buna göre elektrik, telefon, su, gıda, giyim, aksesuar, araç ve gereç vb. gibi paranın gidebileceği tüm detaylar araştırılmakta bu araştırmaların sonucunda açlık ile yoksulluk sınırları duyurulmaktadır.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ülkemizin en bilinen kurumlarından bir tanesi olmak ile birlikte çok sayıda konu hakkında araştırmalar yapmakta ve kamuoyuna duyurular gerçekleştirmektedir. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) açlık ve yoksulluk sınırı için Ekim ayını kapsayan incelemelerde bulunarak duyuru da bulundu.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Duyuruldu!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından kamuoyuna yeni yayımlanan ilan ile Ekim ayında açlık ile yoksulluk sınırının ne kadar olduğunu belirtti. Peki açlık ve yoksulluk sınırı nedir?

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından yayımlanan duyuruya göre açlık sınrıı bin 544 TL iken yoksulluk sınırının 5 bin 30 TL’nin altında olduğu belirtildi. Yani dört kişilik bir ailenin aylık toplam bin 544 TL kazanması durumunda bu ailenin açlık sınırının altında olduğu belirtilmektedir. Yine dört kişilik bir ailenin aylık 5 bin 30 TL’nin altında kazanç elde etmesi durumunda bu ailenin yoksulluk sınırının altında olduğu söylenmektedir. İlgili açıklamalar Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından Ekim ayına ilişkin yapılan incelemeler sonucu belirlenmiştir.

Geçtiğimiz Aya Göre Yükselmeler Oldu!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından yayımlanan açlık ile yoksulluk sınırının bir önce ki aya göre yükseldiği görülmektedir. İlgili veriler Ankara baz alınarak elde edilmiş olup bir önce ki aya oranlama yapıldığında açlık ve yoksulluk sınırının yüzde 1,43’lük düzeyde arttığı belirtilmektedir.

Buna göre bekar bir kişinin normal şekilde geçinebilmesi için aylık en az bin 927 lira 10 kuruş olduğu söylendi. Yani bu tutarın altında kazanç elde edenlerin normal şekilde tüm alışverişlerini gerçekleştirememektedir.

Süt ve Süt Ürünleri Pahalanıyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından kamuoyuna duyurulan verilere göre süt ile süt ürünlerinin fiyatların da artışın olduğu belirtilmektedir. Buna göre önceki aylara göre süt, yoğurt, peynir vb. gibi tüm süt ve süt ürünlerinin fiyatların da artışın olduğu söylenmektedir. Bunun yanı sıra kıyma fiyatının da yükseldiği ve et ürünlerinden kuşbaşının fiyatında azalma olduğu duyuruldu.

Tavuk, dana ciğer, yumurta, böbrek, meyve ve sebze gibi ürünlerin fiyatında yükselmenin çok fazla olmadığı hatta azalmaların da meydana geldiği belirtildi. Buna göre Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun verileri göre açlık sınırının bin 544 TL olduğu söyleniyor. Yani ülkemizde asgari ücret bin 404 TL olduğu için bu kişilerin direkt olarak açlık sınıfında olduğu söyleniyor. Tabi ilgili veriler dört kişilik bir aile baz alınarak yapılmıştır. Yani tüm aile üyelerinin en az asgari ücret tutarında çalışması gerekiyor ki yoksulluk sınırının da üstüne çıkabilsin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here