Türkiye ürettiği ürünleri hem yurt dışında ihracat eden hemde yurt dışından çokça ürün ithal eden bir ülkedir. Her ne kadar kamuoyuna yer alan haberlerde ithalat oranının ihracattan fazla olduğu yönünde açıklamalar yapılsa da Türkiye ihracat konusunda kendisini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da ihracata yönelik yapılacak olan çalışmalar konusunda devletin destek vereceğini duyurmuştu.

Buna göre Türkiye aylık olarak çok sayıda ülkeye farklı sektörler üzerine ihracat yapmaktadır. Ay, ay ihracat oranlarına ilişkin duyurular yapılırken Ekim ayının ihracat oranlarının ne kadar olacağı ve bir önceki döneme göre artışın olup olmayacağı büyük bir merak ile bekleniyordu. Sonunda önemli bir duyuru kamuoyuna paylaşıldı ve Türkiye’nin Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Peki Türkiye Ekim ayından ne kadarlık ihracat yaptı büyüme mi varsa yoksa küçülme mi var?

İhracat Haftası Etkinliği Yapıldı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından aylık olarak düzenli şekilde araştırmalar yapılmakta ve aralıklarla kamuoyuna Türkiye’nin ihracat oranları açıklanmaktadır. Ekim ayının ihracat rakamlarının ihracat haftası etkinliği kapsamında kamuoyuna duyurulması beklenmekteyken düşünüldüğü gibi oldu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat haftası etkinliğinde Türkiye’nin Ekim ayında ihracat rakamlarını açıkladı. Peki Türkiye’nin Ekim ayı ihracat rakamları nedir? Yurt dışına ne kadarlık ürün satışı yapıldı ve Türkiye buradan ne kadarlık bir kazanç elde etti.

Ekim Ayı İhracat Rakamları

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ihracat haftası etkinliğinde Ekim ayına ilişkin Türkiye’nin ihracat rakamları açıklandı. Buna göre Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye Ekim ayında ihracat konusunda yüzde 15,6 gibi önemli bir büyüme gösterdi ve toplam ihracat miktarının 13 milyar 528 milyon dolara kadar yükseldiği belirtildi.

Diğer Yıllara Göre Değerlendirme

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yine bu sene ve geçmiş senelerde kıyaslamalar yapılarak Türkiye’nin ihracat rakamları paylaşıldı. Buna göre 2017 yılının ilk on ayı ile 2016 yılının ilk on ayı kıyaslandığında Türkiye’nin toplam yüzde 11 büyüme göstererek on ayda 128 milyar 659 milyon dolarlık ihracat yaptığı belirtildi. Geçtiğimiz senenin ilk on ayı ile 2016 yılının ilk on ayı karşılaştığında ihracat rakamlarında ciddi bir gelişme olduğu görülmektedir.

Son on iki aylık dönem ile bir önceki senenin son on iki aylık döneminde kıyaslama yapıldığında yüzde 10,7’lik bir büyüme ile 154 milyar 227 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı görülmektedir. 2016 yılında Türkiye ihracatta büyük satışlar yaptı ancak 2017 yılında büyüme çok daha ciddi yükseliş gösterdi.

Türkiye’nin bu büyüme oranına devam etmesi ile 2017 yılının sonuna kadar toplam 170 milyar ile 180 milyar dolar arasında bir ihracat yapması beklenmekte olup geçtiğimiz sene ki orana göre 30 milyar civarında bir büyümenin olması beklenmektedir. Yine düzenli olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından kamuoyuna Türkiye’nin ihracat rakamları ve geçtiğimiz dönemlere göre kıyaslamaların paylaşılması bekleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here