Ülkemizde her ne kadar hayvancılık pek çok ailenin geçim kaynağı olarak bilinse de halen et fiyatlarında beklenen azalma olmamıştır. Konu hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da devreye girmiş ve marketlerin belirlenecek tutarlar içerisinde et satışlarını gerçekleştirmesi gerektiği konusunda uyarılar da bulunmuştur. Et pahalı olduğu için alamıyoruz diyen ailelere sonunda müjdeli haber geldi. Buna gçre ucuz et satışı tarihi duyuruldu.

Çalışma Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığı ile yapılmış olup marketlerin taahhüt yapacağı ve bu sayede vatandaşın artık ucuz et yiyeceği belirtildi. Buna göre ucuz et satışlarının ne zamandan itibaren başlayacağı da söylendi. Peki ucuz et satışları ne zaman yapılacak, Et ve Süt Kurumu ESK ie marketler arasında nasıl bir taahhüt yapılacak.

Ucuz Et Satışı Tarihi Verildi!

Et ve Süt Kurumu (ESK)’nın çalışmalarına göre ucuz et satışlarının ne zamandan itibaren başlayacağı belirtildi. Buna göre yapılan açıklama da 1 Kasım 2017 tarihinden sonra Türkiye’nin 81 ilinde ucuz et satışlarının başlayacağı duyuruldu. Tabi tüm marketlerin anlaşmaya varıp varmayacağı konusunda her hangi bir bilgi yok.

Et ve Süt Kurumu (ESK) gerekli çalışmalarını tamamladı ve şimdi ilgili kurum Türkiye’nin 81 ilinde bulunan mağazalara teklif götürecek. Eğer mağazalar gerekli teklifleri kabul ederse bunda göre Türkiye’de artık daha uygun fiyatlara et satışları yapılacak. Yine Et ve Süt Kurumu (ESK) ucuz etin kaç para olacağını da duyurdu. Bu sayede vatandaş belirlenmiş olan fiyatın daha üstünde et alma zorunda kalmayacak.

Ucuz Et Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Et ve Süt Kurumu (ESK) ucuz et satış tarihi için 1 Kasım 2017’yi verdi. Buna göre önümüzdeki birkaç gün içerisinde ucuz et satışları başlayacak. Peki et fiyatları ne kadar olacak? Buna göre kıymanın kilogramı 29 TL ve kuşbaşının kilogramı ise 31 TL olacak. Bu fiyat bölge bölge ya da market market değişmeyecek olup anlaşmayı yapan tüm satış mağazalarında fiyat sabit olacaktır.

Nasıl Bir Anlaşma Yapılacak?

Et ve Süt Kurumu (ESK), Türkiye’nin dört bir yanında bulunan marketlerin bütünü ile anlaşma yapmaya çalışacak peki nasıl bir anlaşma yapılacak. Buna göre her markete taahhüt verilmeyecek ve ilk olarak zincir marketlerle anlaşmaların yapılması sağlanacak olup marketin kıyma fiyatını 29 TL ve kuşbaşı fiyatını 31 TL yapmasına dair taahhüt alınacak. Gerekli taahhütler yapıldıktan sonra ilgili marketlere Et ve Süt Kurumu (ESK) taze dana karkas et satışı yapılacak.

Bu sayede hem Et ve Süt Kurumu (ESK)’nin Türkiye geneli satmış olduğu taze dana karkas et hacmi artacak ve taahhüt eden marketlerde daha uygun fiyata alım yapacak. Bu sayede marketlerde satılan kuşbaşı ile kıyma fiyatında da indirim meydana gelecek. Türkiye’nin önde gelen market zincirlerinin Et ve Süt Kurumu (ESK) ile taahhüt yapması ve ucuz et satışlarına başlaması bekleniyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here