Ülkemizin kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası müşterileri için en çok çalışma yapan ve uygun faiz oranları ile kullanıcı çekmekte olan bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankasının Türkiye geneli milyonlarca kullanıcısı bulunmakta olup her geçen gün yeni banka hesapları açılmaya devam ediyor. Bilindiği üzere her banka hesabının hesap numarası ve iban numarası bulunmaktadır. Peki Ziraat Bankası Iban sorgulama nasıl yapılır.

Kredi Haberlerim ekibi olarak çok sayıda müşterinin Ziraat Bankası banka hesabının olduğunu ancak müşterilerin genel olarak Iban numaralarını bilmediğini öğrendik. Ziraat Bankasında banka hesabı bulunan ve Iban numarasını bilmeyen öğrenciler için Ziraat Bankası Iban sorgulama içeriği oluşturulmuştur. Ziraat Bankası Iban sorgulama nasıl yapılır, Ziraat Bankası Iban nasıl öğrenilir.

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası hesabınız varsa iban numarasını öğrenmek oldukça kolaydır. Hatta Ziraat Bankası da resmi internet sitesi aracılığı ile müşterilerin iban numaralarını sorgulamaları için oldukça faydalı bir bölüm oluşturmuştur. Şimdi hemen nasıl IBAN sorgulanır bunu öğrenelim.

  1. Buna göre buradaki linke tıklayarak ziraat bankası IBAN sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.
  2. Şimdi karşınıza Ziraat Bankası Iban Hesaplama sayfası gelecektir. Burası Ziraat Bankasının resmi iban sorgulama sayfasıdır.
  3. İlgili ekranda belirtilen Şube, müşteri numarası ve ek numarasını doldurun.
  4. Hesap butonuna tıklayın ve bu yol ile Ziraat Bankasında sahip olduğunuz banka hesabının iban numarasını rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yine Ziraat Bankası şubeleri, atmsi ve müşteri hizmetleri hattını arayarak da Ziraat Bankası iban sorgulama işleminizi yapmaya yardımcı olmaktadır. Ziraat Bankası linkini takip ederseniz bankanın diğer tüm bilgileri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki iban numarası nedir, iban numarası ne işe yaramaktadır.

Iban Ne İşe Yarar?

Ziraat Bankası ve diğer tüm bankalarda yer almakta olan banka hesaplarının birer iban numarası bulunmaktadır. Peki iban ne işe yarar? Buna göre iban bankalarda açılan hesapların uluslararası ve yurt içi alanda birer ismi, niteliği olması için üretilmiştir. Iban numarası aracılığı ile yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tüm para transferlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektesiniz.

Iban Yapısı Nasıldır?

Bankaların tüm hesapları için birere iban numarası bulunuyor ve aynı bankaların ıban numaraları bir birine oldukça benzerdir. Peki iban yapısı nasıldır? Iban numarası nasıl oluşturulur. Buna göre;

Ülke kodu / kontrol basamakları / baka kodu / rezerv alan / 16 basamaklı hesap numarası

Yukarıda belirtilmiş olan şekilde ıban numarası oluşturulmaktadır. Iban numaraları ülkemizin kodu olan TR ile başlamaktadır. ATM’lerden para gönderirken TR otomatik olarak yazılmıştır yani oradan nasıl para göndereceğim diye araştırma yapmanıza gerek yoktur.

Ziraat Bankası hesap numaranızı öğrenmek istiyorsanız yukarıda belirtilmiş olduğu giib son  hanesi sizin hesap numaranızdır. Yani ATM’lerden ya da başka bir kanaldan hesap numaranıza para alacaksanız. Iban numaranızın son 16 hanesini karşıdaki kişiye gönderirseniz yine paranızı rahatlıkla alırsınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here