Kamu bankalarından bir tanesi olan ve müşteri hacmi giderek büyüyen Ziraat Bankası devlet bankası da olsa işlem ücreti almaktadır. Buna göre Ziraat Bankasından açacağınız banka hesabı için işlem ücreti ödeyeceğiniz gibi bakiye sorgulama, eft, havale, kredi kartları, banka kartları ve diğer bankalardan para çekmeniz içinde işlem ücreti ödemesi yapmanız gerekmektedir. Peki Ziraat Bankası işlem ücretleri nedir? Ziraat Bankası işlem ücretini ne kadar almaktadır.

Ziraat Bankasından yapacağınız işlemlerin bir bölümü ücretlidir. Bu sebepten dolayı işlem ücretlerini öğrenmeli ve ona göre işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ziraat Bankasının hangi işlemler için ne kadarlık ücret kesintisi yaptığını Kredi Haberlerim ekibi olarak belirtiyoruz.

Ziraat Bankası İşlem Ücretleri

1-) Hesap İşletim Ücreti

Ziraat Bankasından açacağınız vadesiz hesabı için belirli aylarda işletim ücreti kesintisi yapılmaktadır. Buna göre açacağınız vadesiz hesapları için her hangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak dönemsel olarak 3 ayda bir 20 TL yılda toplam 80 TL’lik hesap işletim ücreti kesintisi yapılmaktadır.

Peki hesap işletim ücreti muafiyeti nasıl olur? Buna göre hesabınıza otomatik ödeme talimatı vermeli, maaş hesabı olarak kullanmalı ya da banka hesabınız da en az 800 TL para tutmanız gerekmektedir. Bunlardan her hangi bir tanesini yaparsanız Ziraat Bankası tarafından kesilen 3 ayda bir 20 TL’lik ödeme alınmamaktadır. Diğer türlü yıllık olarak toplam 80 TL’lik hesap işletim ücreti alınmaktadır.

2-) Para Transfer Ücreti

Ziraat Bankasında yapacağınız para transferler için ücret ödemesi yaparsınız. Buna göre havale ve eft için Ziraat Bankası para kesintisi yapmaktadır. Peki havale ya da eft ödemeleriniz de ne kadarlık bir kesinti yapılmaktadır. Genel olarak Ziraat Bankası havale için 1 TL ve eft için ise 2,5 TL’lik kesinti yapmaktadır. Bazı saatlerde havale için her hangi bir ücret alınmamakta ve eft için de 1 TL’lik ücret alınabilmektedir. Tabi bu ücretler internet bankacılığı ödemelerinizde geçerlidir. Eğer ATM ya da şubelerden para gönderimi yaparsanız 40 TL’ye kadar kesinti olabilir.

3-) ATM Kullanımları

Ziraat Bankası ATM kullanımları için de işlem ücreti kesmektedir. Tabi bu yapacağınız her işlem için ödeme yapacağınız anlamına gelmiyor. Örneğin limit üstü bakiye çekimi yaparsanız ATM tarafından 3 TL’lik kesinti gerçekleştirilmektedir. Diğer bankalardan ise bakiye sorgulamalarınız için 1 TL ve para çekimleriniz için %1 + 3,5 TL’lik kesinti yapılmaktadır.

Eğer yakınız da Ziraat Bankası ATM’si varsa mutlaka işlemlerinizi bu ATM üzerinden yapınız. Çünkü istediğiniz kadar işlem yapın ya da bakiye sorgulayın her hangi bir ücret kesintisi yapılmamaktadır. Sadece limitlerin üstünde çekim yaparsanız 3 TL – 10 TL arasında kesinti yapılmaktadır.

Ziraat Bankasının işlem ücretleri hakkında yukarıda tüm detaylar verilmiştir. Kesintilerden bu içerik aracılığı ile bilgi sahibi oldunuz. Ziraat Bankasında yapacağınız işlemleri buna göre yaparsanız. En önemli noktalar vadesiz hesaplarınız için işlem ücreti ödememe için muafiyet uygulamalarından bir tanesini yapmalı ve eft ya da havale ücretlerini mutlaka internet bankacılığından göndermenizdir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here