Ülkemizde trafiğe kayıtlı ortalama 22 milyon civarı araç bulunmaktadır. Bu araçların mutlaka zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir. Aksi halde trafik çevirmelerinde polis aracın sahibine ceza yazmakta ve arabayı bağlayarak otoparka çekmektedir. Bir dönem zorunlu trafik sigortaları oldukça ucuz olduğu için herkes sigortalarını yaptırabilmekteydi ancak sonradan gelen yüksek zam şoförleri oldukça zorladı.

Yapılan yeni değişikliklerden sonra sigorta şirketleri batma noktasına geldiklerini beyan ederek sigortaları yüzde 300’e yüzde 400’e kadar yükselen zamlar uyguladı. Buna göre yıllık olarak 200 – 300 TL civarında sigorta ücreti ödeyen kişiler dahi bin liranın üzerinde sigota ödemeye başladı. Sigorta ücretleri yapılan yeni düzenlemelerden sonra düştü fakat yeniden yükseleceği sinyallerini verdi.

Basamak Sistemi Değiştirilecek!

Vatandaşların sigorta ücretini yüksek bulmasından dolayı konu hakkında çokça görüşmeler yapıldı ve hükümet sigorta ücretlerin azaltılacağını duyurmuştu. Buna göre çalışmalar tamamlandı ve sigorta konusunda basamak sistemi getirildi. Şu anda şoförler 7 farklı basamak üzerinden değerlendiriliyor. Şoför hangi basamağa gelirse sigorta ücreti de ona göre şekillenmektedir.

Bu basamak sistemi şoförleri oldukça rahatlattı özellikle eski şoförler ve üzerine araç kayıtlı olan şoförlerin sigorta ücretleri giderek azaldı. Bu durum vatandaşı memnun ederken şimdi basamak sisteminin artırılacağı ve sigorta ücretlerinin yeniden yükselebileceğine dair açıklamalar yapıldı. Peki kaç basamak üzerinden zorunlu trafik sigortası ücretleri ayarlanacak ve detaylar nelerdir?

17 Basamak Yapılabilir!

Zorunlu trafik sigortasında ücretler 7 basamak üzerinden belirlenmektedir. Şoförün durumuna ve daha önceden kazaya karışıp karışmadığına göre kişiden ilgili tutarda ücret alınmaktadır. Şimdi bu basamak sayısının daha da artırılması bekleniyor. Buna göre 7 basamak yerine 17 basamaklı bir sistem getirilebilir. Bu durum kötü şoförlerin daha çok sigorta parası vermesine sebebiyet verecekken çok iyi şoförlerin çok az sigorta ücreti ödeyeceği anlamına geliyor. Ancak 7 basamak sisteminde iyi konumda olan ve 17 basamak sisteminde daha kötü konuma gerileyen çok sayıda şoför olacağı için Türkiye geneli ortalama yapıldığında sigorta fiyatlarının yeniden artabileceği beklenmektedir.

Ne Kadarlık Zam Yapılacak?

Zorunlu trafik sigortasında uygulanmaya başlanan basamak sistemi eğer 17’ye yükseltilirse çok sayıda şoför daha fazla sigorta ücreti ödemek zorunda kalacaktır. Peki ne kadarlık bir zam yapılacak. Zam konusunda Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Şerif Çakırsoy, Marmara Üniversitesinde konu hakkında tüm değerlendirmelerini kamuoyuna yaptı ancak ne kadarlık bir zam yapılabileceği konusunda açıklama yapmanın doğru olmayacağını söyleyerek Türkiye’nin değişen bir piyasaya sahip olduğunu ve maliyetlerin arttığını belirterek 2018 yılında prim fiyatlarında değişikliklerin olacağını duyurdu.

Zorunlu trafik sigortasında ne kadarlık bir artışın olacağı bilinmiyor ancak zammın geleceğine kesin göz ile bakılmakta olup 7 basamak sistemi 17 basamağa çıkmasa dahi zaten sigorta fiyatlarında bir artış olacaktır. Ancak sistem 17’ye çıkartılırsa normal düzeydeki şoförlerin daha fazla sigorta parası ödeyeceği anlamına gelmekte olup çok iyi şoförler için de bu durum sevindirici olarak karşılanacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Konuyu Puanla!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here